Opis i charakterystyka postaci

Pobierz

Obejmuje ona drobiazgowe scharakteryzowanie (opis) najczęściej głównego bohatera lektury, filmu lub sztuki, albo ważnych bohaterów pobocznych.. Analizie podlega również zachowanie, charakter, intelekt, styl życia czy poglądy.przy opisie skupiamy się na opisie zewnętrznym, wyglądzie, można trochę opisać postać z charakteru, ale powinno to być raczej tak przy okazji (np. przy wstepie przy przedstawianiu), najważniejsze jest to co widzimy charakterystyka to rozbudowany opis, musi zawierać zarówno opis zewnętrzny (wygląd) jak i wewnętrzny (charakter, zachowanie) [ze wskazaniem na to drugie]Charakterystyka postaci to jedno z częstszych zadań, jakie na lekcjach języka polskiego dostają do napisania uczniowie gimnazjów i szkół średnich.. Jest to postać niezwykła i bardzo barwna.. Jest szczery, otwarty, uczciwy, imponuje pracowitością i uporem, z jakim pokonuje życiowe przeciwności.. Wyróżnia się charakterystykę indywidualną, zbiorową, porównawczą i autocharakterystykę.Charakterystyka postaci - opis bądź przedstawienie postaci literackiej występującej w dziele literackim mające na celu prezentację tej osoby i analizę jej postępowania.. Zosia jest osieroconą córką Ewy Horeszkówny, miłości życia Jacka Soplicy.. Ich uosobieniem jest w jego mniemaniu Alona Iwanowna, stara lichwiarka, bardzo skąpa i nieludzka dla swojej przyrodniej siostry Lizawiety.Podstawowe informacje o bohaterze Łucja jest jedną z głównych postaci powieści Lew, czarownica i stara szafa C.S. Lewisa..

Opis może dotyczyć postaci fikcyjnej lub realnej.

Deżo Gereb, to postać co najmniej dwuznaczna.. Jest wrażliwy i taktowny.. Charakterystyka zewnętrzna - przedstawia wygląd i postępowanie postaci, czyli wszystko, co jest widoczne z zewnątrz (bliska opisowi) - prozopografia - wbrew pozorom nie jest to opis kompletny, ponieważ ogranicza się wyłącznie do tych informacji, które wskazują na obecność jakiejś cechy wewnętrznejWersja Tekstowa - Charakterystyka postaci to jedno z częstszych zadań, jakie na lekcjach języka polskiego dostają do napisania uczniow.Deżo Gereb - charakterystyka Autor: Karolina Marlęga Serwis chroniony prawem autorskim.. Kajko Kajko - inteligentny i odważny przyjaciel Kokosza.. Analizie podlega nie tylko zewnętrzny wygląd prezentowanej osoby (jak w wypadku opisu postaci), lecz również jej sposób zachowania, charakter, intelekt, styl życia i wyznawane poglądy.Zeus - opis i charakterystyka ostatnidzwonek.pl, Zeus (Dzeus) - władca Olimpu i główny bóg greckiego panteonu..

To rodzaj tekstu, który koncentruje się na cechach zewnętrznych postaci.

To jeden z bohaterów powieści Ferenca Molnara "Chłopcy z Placu Broni".. Był bardzo silnym mężczyzną, który umiał zmieniać skórę.. Cechy wyglądu - budowa, kolor oczu, włosów itp. - sposób poruszania się, mówienia - sposób ubierania się 3.Willy Wonka to postać niezwykła, choć nieco zwariowana.. Nie życzył im źle, jednak nie akceptował obżarstwa, manii telewizyjnej, chamstwa i wyniosłości.Charakterystyka - opis bądź przedstawienie postaci literackiej występującej w dziele literackim mające na celu prezentację tej osoby i analizę jej postępowania.. Pamiętaj, nie pomiń żadnej z nich - najlepiej napisz plan.Charakterystyka postaci to forma wypowiedzi, która ma na celu prezentację postaci rzeczywistej lub literackiej.. Wyróżniane są dwa główne rodzaje charakterystyk: charakterystyka .Te dwie formy (opis postaci i charakterystyka postaci) są do siebie bardzo podobne.. Miał wielkie poczucie humory, był wybitnym pedagogiem - pokazywał dzieciom ich wady dzięki wycieczce po fabryce.. Właśnie on zjawia się obok Marcina w chwili, kiedy tamten dowiaduje się o wyjeździe "Biruty".Charakterystyka to forma wypowiedzi ustnej lub pisemnej, która ma na celu przedstawienie cech zewnętrznych i wewnętrznych postaci rzeczywistej, literackiej lub fikcyjnej..

...Zosia - charakterystyka postaci Autor: Karolina Marlęga Serwis chroniony prawem autorskim.

Opis polowania na niedźwiedzia w "Panu Tadeuszu" .charakterystyka postaci Rodion Raskolnikow - zdolny młodzieniec, były student prawa, idealista próbujący ratować świat, dokonując selekcji ludzi i mordując "tych złych".. Charakterystyka musi składać się z kilku elementów.. Jest najmłodsza z czwórki rodzeństwa.. Potrafi zrozumieć cierpienie innych.. Pochodził z zamożnej rodziny.. Jednakże charakterystyka bardziej skupia się na cechach charakteru postaci, sposobie postępowania, zainteresowaniach, poglądach, osobowości.. Jak sama nazwa wskazuje opisujemy również charakter postaci oraz to, co lubi i czego nie lubi robić, a także jej nawyki, przyzwyczajenia.. Miał duży drewniany dom i pasiekę z dużymi ciętymi pszczołami.. Jest bohaterem bardzo pozytywnym, choć zdarza się, że ulega pokusom.. Kolejne elementy charakterystyki powinny logicznie wynikać z siebie, a opis ma dać kompleksowy obraz postaci.Opis postaci to forma wypowiedzi, której celem jest prezentacja określonej osoby..

W utworach literackich często spotykamy fragmenty charakterystyki postaci.Charakterystyka postaci.

Są to: wprowadzenie - opis, kim jest dana postać, wygląd postaci, jej charakter i usposobienie oraz podsumowanie, czyli przedstawienie twoich opinii i przemyśleń z nią związanych.. 0 0To bardzo szlachetna i piękna postać.. Zostaje wysłana razem z braćmi i siostrą na wieś, do domu Profesora, by tam przeczekać okres nalotów bombowych na miasto w czasie II wojny światowej.Charakterystyka zewnętrzna.. Jak sama nazwa wskazuje opisujemy również charakter postaci oraz to, co lubi i czego nie lubi robić a także jej nawyki, przyzwyczajenia.. Opis flagi i pieczęci w "Chłopcach z Placu Broni" .napisanie opisu postaci, a nie jej charakterystyki, a więc opisanie tylko wyglądu bohatera, a nie tego, jaki jest i jakich czynów dokonał, brak kompozycji charakterystyki, czyli: wstępu, rozwinięcia i zakończenia, pisanie nie na temat, błędy w opisie postaci, brak podsumowania, czyli oceny postaci, brak spójności tekstu, ubogi opis, Oprócz doglądania wielkiej pasieki, zajmował się hodowlą bydła i koni.. Jest on mężczyzną w średnim wieku, choć w rzeczywistości jest młodszy o dwadzieścia lat od Adasia Niezgódki.Jest średniego wzrostu i nie wiadomo, czy jest gruby, czy też .Charakterystyka ma być całościowym opisem, dlatego należy zwrócić uwagę na wszystkie cechy postaci, również te nienazwane wprost.. W opisie natomiast zawieramy przede wszystkim informacje o zewnętrznych cechach postaci, sposobie poruszania się .Charakterystyka postaci powinna składać się z następujących elementów: 1.. Pochodzi z Londynu.. Jak napisać opis postaci?Opis skupia się na wyglądzie, cechach zewnętrznych osoby, postaci, a charakterystyka zaś oprócz informacji ogólnych o postaci i opisu wyglądu, zawiera analizę sposobu zachowania, charakteru, intelektu, stylu życia i wyznawanych poglądów.. Jak krok po kroku napisać charakterystykę postaci: 1.Charakterystyka bohatera zazwyczaj dotyczy tylko jednej postaci, ale zdarzają się również znacznie bardziej rozbudowane formy pisemne.. Często podnosi kasztelana Mirmiła na duchu, szuka najlepszego rozwiązania problemów.Charakterystyka postaci - opis bądź przedstawienie postaci literackiej występującej w dziele literackim mające na celu prezentację tej osoby i analizę jej postępowania..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt