Pochodzenie terminu "barok": T.Barok.. Barok, w najszerszym tego pojęcia znaczeniu, to w historii kultury europejskiej epoka obejmująca zjawiska artystyczne końca XVI, XVII i pierwszej połowy XVIII wieku.. Słowo "barok" ma swoje korzenie najprawdopodobniej w języku hiszpańskim lub portugalskim, gdzie" barocco" znaczy perła o nieregularnym kształcie.. Niezwykle istotnym faktem był także rozwój nauki i filozofii.BAROK to epoka literacka między odrodzeniem a oświeceniem, obejmująca w zasadzie wiek XVII, choć także zjawiska z końca XVI i I połowy XVIII wieku.. Było to stulecie pełne dramatów i napięć, pełne śmierci, pożarów i grozy.Charakterystyka Baroku i stylu panującego w sztuce: Nadrzędną cechą sztuki baroku była jej wielopostaciowość.. - barroco - nieregularna perła fr - barroque - dziwaczny Prof. Czesław Hernas dzieli barok na następujące etapy: barok dojrzały (1620 - 1670) barok późny (1670 - 1730 (60)) Jak widać w baroku mieści się cały wiek XVII, a nie były to czasy spokojne, lecz lata wojen politycznych i religijnych.Według prof. Czesława Hernasa barok w Polsce można podzielić na trzy etapy: - wstęp - etap pierwszy obejmujący lata od 1580 roku do lat dwudziestych XVII wieku, - rozwinięcie - etap drugi, rozkwit epoki, tzw. barok dojrzały, obejmuje okres od lat trzydziestych XVII wieku do jego końca,Charakterystyka baroku • Barok - epoka między dwoma klasycyzującymi okresami - odrodzeniem a oświeceniem..
- po r. 1700 - rozkwit baroku.
W Polsce jest to powstanie Chmielnickiego i "potop" szwedzki oraz wojny z Turcją.. Trwała od końca XVI do połowy XVIII wieku (1580 - 1730).. Termin "barok" zapożyczono z historii sztuki, gdzie stosowany był dla określenia dziwactwa i nieregularności w sztuce.Wypracowania - Barok "Charakterystyka epoki"Opisy wypracowań:Najważniejsze terminy literackie i pojęcia.. Jak już zostało wspomniane, w epoce baroku budowano liczne świątynie, ale też i pałace świeckie.. Termin "barok" zapożyczono z historii sztuki, gdzie stosowany był dla określenia dziwactwa i nieregularności w sztuce - w języku .· lata 30-te XVII w.. Nazwa "barok" pochodzi ze sztuk plastycznych i architektury.. Badania i analizy tak szerokiego pojęcia jakim jest bez wątpienia barok udowadniają i wskazują na różnorakie związki.. Jest to styl pełen opozycji.Niezależnie jaki ustalimy źródłosłów, należy przyjąć, iż terminem barok w kulturze europejskiej jest określany okres od końca XVI wieku do połowy wieku XVIII.Charakterystyka ludzi epoki: Twórcy baroku podkreślają przemijanie świata i wartości ziemskich.. Jak widać, w baroku mieści się cały wiek XVII, a nie były to czasy spokojne, lecz lata wojen politycznych i religijnych..
Epoki literackie - charakterystyka.
Epoka otrzymała nazwę, którą zapożyczono ze sztuk plastycznych pod koniec XIX wieku.Po raz pierwszy o baroku jako epoce napisał B. Croce.. Dwudziestolecie Międzywojenne: 1918 - 1939 rok.. Literatura Współczesna: od 1939 roku.. Powstaje w środowisku dworów magnackich i dworu królewskiego.Charakterystyka baroku w Polsce.. Uważał cechy barokowe za sprzeczne z artyzmem.. W Polsce jest to i powstanie Chmielnickiego, i "potop" szwedzki, i wojna z Turcją.Barok w Polsce: W polskiej historii literatury termin "barok" ma co najmniej dwa znaczenia.. W tym czasie z Kościoła wyłoniły się nowe niezależne nurty wyznaniowe i myślowe .W Polsce barok pojawił się na przełomie XVI i XVII wieku.. Określa epokę literacką trwającą od schyłku lat osiemdziesiątych XVI wieku po lata trzydzieste wieku XVIII oraz jest pojęciem odnoszącym się do głównego w tym wieku prądu literackiego.. Miał wiele wspólnego z kontrreformacją.. Pojawia się także zwątpienie w umiejętność godzenia ziemskich i wiecznych wartości (powraca średniowieczny dualizm), w rozsądek poszukiwania ziemskiego szczęścia i w sens tolerancji religijnej (patrz hasło:kontrreformacja).CHARAKTERYSTYKA BAROKU: Nastąpiło zwątpienie w ludzką wolność, godność i moc..
· lata 1700 - po 1730 - schyłek epoki - czasy saskie.
Główną cechą baroku był powrót do wartości duchowych, religijnych, ale już nie wyłącznie katolickich.. Są to zarówno związki sztuki, literatury z innych dziedzinach sztuki, ale także z myślą społeczną.W Polsce od .. Epoka przypadająca na okres od końca drugiej połowy XVI wieku do wieku XVIII, wywodziła się z załamania ideałów renesansowych.. Odnowa ta miała miejsce po zakończeniu soboru trydenckiego.. Czesław Hernas dzieli barok na następujące etapy: barok dojrzały (1620 - 1670) barok późny (1670 - 1730 (60)) Jak widać w baroku mieści się cały wiek XVII, a nie były to czasy spokojne, lecz lata wojen politycznych i religijnych.. Koniec natomiast przypada na pierwszą połowę XVIII w., kiedy to w Europie zaczęły przeważać prądy oświeceniowe.. Jeśli chodzi o Rzeczpospolitą, można w tym przypadku wskazać dokładniejsze daty.barok późny (1670 - 1730 (60)) Jak widać w baroku mieści się cały wiek XVII, a nie były to czasy spokojne, lecz lata wojen politycznych i religijnych.. Był to okres panowania pierwszych królów elekcyjnych i kontrreformacji.. Młoda Polska: ostatnie dekady XIX wieku (1891) do 1918 roku.. Każda epoka literacka posiada zupełnie różne cechy, często stojące w kontrze do poprzedniego nurtu.Etapy baroku w Polsce można podzielić na główne okresy pokrywające się z czasem panowania władców: z dynastii Wazów, nazywany stylem Wazów, barok wzorowany na twórczości Berniniego, w tym okresie wczesne formy baroku współistnieją z okresem późnego renesansu (manieryzmem)Barok - ogólna charakterystyka epoki..
Wyróżnia się trzy fazy baroku:Barok - ogólna charakterystyka epoki.
W człowieku dostrzegają dualizm jego natury, tzn. człowiek składa się z ducha i materii.Barok jest epoka powstałą w wyniku odnowy życia religijnego.. Początki baroku łączy się najczęściej z wydarzeniami związanymi z reformacją, a więc z wiekiem XVI.. Ruchy reformacyjne sprawiły, że ludzie musieli wybrać religię i decydować o swoim ostatecznym potępieniu bądź zbawieniu!Przede wszystkim cechuje go dynamizm, malowniczość, efekty światłocieniowe oraz bogate dekoracje.. Jest to epoka literacka między odrodzeniem a oświeceniem, obejmująca w zasadzie wiek XVII, choć także zjawiska z końca XVI i I połowy XVIII wieku.. Ramy czasowe: Barok, w najszerszym tego pojęcia znaczeniu, to w historii kultury europejskiej epoka obejmująca zjawiska artystyczne końca XVI, XVII i pierwszej połowy XVIII wieku.. Do odnowy tej przyczynił się także kryzys świadomości religijnej.. (ok.1580 r.) i zakończył się w XVIII w. Barok bardzo nawiązywał do tematyki religijnej.. Termin "barok" zapożyczono z historii sztuki, gdzie stosowany był dla określenia dziwactwa i nieregularności w sztuce.Światopogląd barokowy Krytyce podlegają założenia humanizmu renesansowego.. Styl ten jest bardzo ozdobny, dekoracyjny, ma lekki fantazyjny styl.. Poniższe wypracowanie zawiera najważniejsze te.. Barok obejmował głównie wiek XVII..