Charakterystyka ismeny i antygony

Pobierz

Antygona przyznaje się do popełnionego czynu i nie wstydzi się tego.. Odważna, dumna, wyniosła i pewna swych racji.. Antygona jest tytułową bohaterką tragedii Sofoklesa, córką Edypa i Jokasty, siostrą Ismeny, Polinejkesa i Eteoklesa.. Wygląd zewnętrzny obu sióstr powinien być oszołamiający.Przydatność 70% Charakterystyka Antygony.. Są córkami Edypa i Jokasty, kazirodczego związku.. Jest ona młodą dziewczyną, narzeczoną Hajmona.. O urodzie Ismeny wspomina przewodnik chóru, a o urodzie Antygony mówi już sama wielka miłość Hajmona.Antygona-Tytułową bohaterką dramatu Sofoklesa pt. " Antygona " jest właśnie Antygona z rodu Labdajkidów , córka Edypa i Jokasty.. Antygona - osoba pełna dumy rodowej, głęboko religijna i kochająca jednakowo obu braci, prawa boskie uznaje za ważniejsze od praw dyktowanych przez władcę ziemskiego; porywcza i łatwo wybuchająca, zdecydowana i wytrwała; wrażliwa.. O pomoc prosi Ismenę tylko raz, gdy ta się nie zgadza, później stanowczo odrzuca jej przyznanie się do winy, i bierze całą odpowiedzialność na siebie.Charakterystyka porównawcza Antygony i Ismeny: Antygona i Ismena są siostrami, posiadają pewne cechy wspólne ale właściwie stanowią swoje przeciwieństwo.. Córka Edypa i Jokasty, siostra Ismeny, Polinejkesa oraz Eteoklesa.. Postawa której siostry jest słuszniejsza - bunt Antygony czy pokorne podporządkowanie się Ismeny?.

Antygona i Ismena - charakterystyka porównawcza.

Antygona i Ismena są córkami Edypa i Jokasty.. Siostra Ismeny, Polinejkesa i Eteoklesa.. Natomiast Kreon to mężczyzna w średnim wieku noszący królewskie stroje i insygnia władzy.. Zaletami tytułowej postaci były niewątpliwie odwaga i pobożność, które pozwoliły jej wystąpić przeciwko władzy państwowej.W charakterystyce bohaterów Antygony ważną rolę odgrywa klątwa ciążąca nad rodem.. Antygona.. Przeżywa .Ismena - siostra Antygony .Jej rola w tragedi ogranicza się do podkreślenia wyjątkowości Antygony poprzez kontrast.. Były siostrami, lecz posiadały więcej różnic niż podobieństw.. (2/2) Antygona i Ismena - charakterystyka porównawcza, Sofokles - Antygona - streszczenie, opracowanie .. Wbrew rozkazowi Kreona postanawia sama pogrzebać swego brata bez względu na konsekwencje.Charakterystyka porównawcza Antygony i Ismeny Antygona i Ismena to bohaterki dramatu Sofoklesa Antygona.. Ale Antygona była odważna, nie bała się śmierci.. Córka Edypa, narzeczona Hajmona syna władcy Koryntu, siostra Ismeny oraz Polinika i Eteoklesa, którzy utracili swe Zycie w bratobójczym starciu.. Są siostrami poległych w bratobójczej walce Etoklesa i Polonika .. Edyp z kolei był synem Lajosa a ten synem Labdaka - króla, na którego spadło przekleństwo prześladujące odtąd dynastię..

Mieszkają w swoim rodzinnym mieście Teb.charakterystyka Antygony i Ismeny... Ostatnie potomkinie tragicznego rodu Labdakidów.

Antygonę oceniam pozytywnie, gdyż była osobą uczuciową, pobożną oraz odważną.. Postanowiła zaryzykować swoje życie i pochować swojego zmarłego brata, mimo iż Kreon zakazał tego.. Antygona jest siostrą Ismeny oraz tragicznie zmarłych Polinejkesa i Eteokla.. Obie siostry były bardzo piękne.. O urodzie Ismeny wspomina przewodnik chóru, a o urodzie Antygony mówi już wielka miłość Hajmona.Antygonę i Ismenę, główne bohaterki dramatu Sofoklesa pt."Antygona ", poznajemy jako kazirodcze córki Edypa i Jokasty.. Tytułową bohaterką dramatu Sofoklesa pt. " Antygona " jest właśnie Antygona z rodu Labdajkidów , córka Edypa i Jokasty.. PROSZĘ :))Odpowiedzi do karty pracy Spór Ismeny i Antygony Antygona - złamię zakaz Kreona, ponieważ: • kocham brata; • w ten sposób uszanuję prawa bogów i nie ściągnę na siebie ich gniewu; • zginę, ale honorem - wierna temu, co uważam za słuszne; • gdy ukarzą mnie śmiercią, podzielę los brata - będę bliżej niegoCharakterystyka Antygony i Ismeny.. Antygona jest siostrą Ismeny oraz tragicznie zmarłych Polinejkesa i Eteokla.. Ismena jest bierna , słaba , lękliwa .Boi się sprzeciwić królowi , dlatego odmawia pomocy siostrze .Godzi się z tradycyjną sytuacją kobiety , która będąc z natury słabszą , musi ulegać mężczyźnie i słuchać poleceń..

Zna swoje obowiązki, wie, które wartości należy cenić, rozumie, co jest jej powinnością.Antygona - krótka charakterystyka.

Antygona i Ismena to dwie bardzo różniące się postacie.Antygona, córka i siostra królewska, jest pełna dumy rodowej.. Należą do mitycznego rodu Labdakidów obciążonego klątwą.. Poznajemy ją w momencie moralnych rozterek.. Jej bunt wobec zakazu nowego władcy, godzący w cześć jej brata oraz w pośmiertny spokój jego duszy jest zrozumiały, ponieważ Antygona jest porywczą i łatwo wybuchającą, zdecydowaną i energiczną kobietą.Charakterystyka Antygony 29 lutego 2020 0 Przez admin .. Mają dwóch braci, Eteoklesa i Polinejkesa poległych w bratobójczej walce.. Była ona córą Edypa, niesławnego króla Teb.. Miały dwóch braci - Polinika i Eteokla - którzy zginęli w bratobójczej walce o tron Teb.. Jest ona młodą dziewczyną, narzeczoną Hajmona.. Najważniejsze dla niej jest przestrzeganie prawa boskiego - niezależnie od winy zmarłego należy go pogrzebać.Antygona - córka Edypa i Jokasty, siostra Ismeny, Polinejkesa i Eteoklesa, narzeczona Hajmona.. Jest ona młodą dziewczyną, narzeczoną Hajmona.Kreon to również, prócz Antygony, czołowa postać dramatu Sofoklesa.Jest ojcem Hajmona i mężem Eurydyki.. Wywodzą się z rodu Labdakidów, są córkami Edypa i Jokasty..

O wyglądzie Antygony i Ismeny wiemy tylko tyle ,że było bardzo piękne.Sofokles - Antygona - Ismena - charakterystyka bohaterki - najlepsze i najdokładniejsze opracowanie lektury.

Mają dwóch zmarłych braci Eteoklesa i Polinejkesa.. Obie siostry mieszkają w Tebach.. Antygona to buntowniczka, kobieta wojownicza.. Wobec tego samego wydarzenia - zakazu chowania przez Kreona jednego z braci - Antygona i Ismena zachowują się zupełnie inaczej, choć przecież obie kochały brata, jednej i drugiej był on bardzo bliski.Antygona i Ismena są bohaterkami dramatu Sofoklesa pt. "Antygona".. Antygona jest młodą dziewczyną o silnym charakterze.. Jej narzeczonym jest Hajmon, syn Kreona- jej wuja i władcy Teb.. Jest ostatnią z rodu Labdakidów.. Napisano 13-12-2005 17:56, przez [email protected] Witaj.. Cechował ją upór w walce o słuszną sprawę.Antygona jest siostrą Ismeny oraz zmarłych w bratobójczej walce Polinejkesa i Eteokla.. Tytułową bohaterką dramatu Sofoklesa pt. " Antygona " jest właśnie Antygona z rodu Labdajkidów , córka Edypa i Jokasty.. Antygona jest siostrą Ismeny oraz tragicznie zmarłych Polinejkesa i Eteokla.. Młoda, odważna, zbuntowana wobec zakazu Kreona.. Antygona to tytułowa i główna bohaterka tragedii autorstwa Sofoklesa.. Wydaje się, że każda z sióstr zawiniła - Antygona zbytnią porywczością, a Ismena zbytnią zachowawczością.Charakterystyka porównawcza Antygony i Ismeny: Antygona i Ismena są siostrami, posiadają pewne cechy wspólne, ale zasadniczo stanowią swoje przeciwieństwa.. Dzieci z kazirodczego związku siostry przeklętych Eteoklesa i Polinejksa.. Sprzeciwia się rozkazowi Kreona z dumą"Antygona" - streszczenie szczegółowe Czas i miejsca akcji w "Antygonie" Antygona - charakterystyka szczegółowa "Antygona" jako tragedia antyczna Pochodzenie i rozwój dramatu antycznego Motywy literackie w "Antygonie" Sofoklesa Streszczenie "Antygony" w pigułce Kreon - charakterystyka szczegółowa Teatr greckiAntygona - główna i tytułowa bohaterka tragedii; córka Edypa i Jokasty, jest dzieckiem kazirodczego związku.. Dwie córki Edypa, Antygona i Ismena, są zestawione ze sobą w dramacie na zasadzie kontrastu.. Ismena to siostra Antygony, Polinejkesa i Eteoklesa.. Obie siostry były bardzo piękne.. Mieszkają w Tebach w Grecji.Antygona.. Popełniła zbrodnię przeciw woli i rozkazowi króla tebańskiego Kreona i została przez niego skazana .Możemy sobie wyobrazić, że Antygona nosiła książęce szaty, a jej ciało było wysmukłe i piękne..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt