Przystosowanie fenka do pustyni gorącej

Pobierz

liście przekształcone w ciernie, co chroni przed zwierzętami duża wysokość długość życia gruba wodoszczelna skórka, która zabezpiecza kaktusa przed utratą wody głębokie systemy korzeniowe pomagające w pobieraniu wody magazynowanie wody.. Garbate wielbłądy słyną z tego, że długie tygodnie potrafią wytrzymać bez wody.. Te cechy redukują utratę wody i zmniejszają ryzyko uszkodzenia przez roślinożerców.Wielbłąd, ma długie i gęste rzęsy które chronią go przed dostaniem się pustynnego piasku do oczu, jego gęsta, wełniana sierść zapobiega przegrzaniu się organizmu w dzień i zimnu w nocy, zapas tłuszczu zmagazynowany w garbie służy do uzyskiwania wody, wąskie nozdrza które mogą się zamykać zapewniają ochronę przed dostawaniem się ziarenek piasku do środka, miękkie poduszki skórne na spodzie palców ułatwiają poruszanie się na gorącym piasku.Uszy fenka są również silnie ukrwione, co chroni organizm przed przegrzaniem, o które w pustynnych warunkach nie jest trudno.. Skoczek egipski, skoczek pustynny ( Jaculus jaculus) to niewielki gryzoń świetnie przystosowany do poruszania się skokami.. Wytrzymały, szybki, oszczędny, mogący przenieść do 500 kg.. Lis fenek żyje zazwyczaj 10 lat w warunkach naturalnych.. Ich liście są zredukowane i .Występowanie.. Podskoczek egipski nazywany również niekiedy mniejszym skoczkiem egipskim zasiedla cały pustynny pas Afryki Północnej, od Maroka po Egipt, Półwysep Arabski, Azję Mniejszą po Iran..

przystosowanie do.

Fenek pustynny, fenek ( Vulpes zerda ), lis pustynny - gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych (Canidae).. Gorące dni spędza w wygrzebanych przez siebie norach w wydmach.Abu przetrwać fenki gromadzą w ciele niezbędny płyn podobnie jak wiele innych zwierząt pustynnych.Fenek pustynny - przystosowanie do życia na pustyni.. znaczenie cechy.. Wykształciły one takie sposoby zachowania się, dzięki którym ograniczają ilość zużywanej wody, np. najgorętsze godziny dnia spędzają pod ziemią, a na powierzchnię wychodzą na żer.Przystosowanie fenka do życia na pustyni - praca Maćka Łady VI c. Przystosowanie lamparta do życia na sawannie - praca Natalki Nowakowskiej VI c. Przystosowanie zebry do życia na sawannie - praca Ani Kowalczyk VI c.. Łapy chronione są futrem, co zapobiega poparzeniom podczas chodzenia po rozgrzanym piasku.. Łapy są od spodu mocno owłosione, dzięki czemu nie poparzy ich gorący piasek.Przystosowanie fenka do życia na pustyni: przystosowane nerki aby obyć się bez wody (wystarczy mu ta pobrana z pokarmem);Przykładowe rozwiązanie dla skoczka pustynnego i fenka: Do głównych przystosowań skoczka pustynnego do życia na pustyni należy zaliczyć: - zdolność wykorzystania wody zawartej w pożywieniu, dzięki bardzo oszczędnej gospodarce wodnej jego organizmu;-Przystosowanie fenka do życia na pustyni: przystosowane nerki aby obyć się bez wody (wystarczy mu ta pobrana z pokarmem);Fenek pustynny..

To nie idealny samochód dostawczy, a zwierzę stworzone do życia na pustyni.

Żmija rogata jest aktywna nocą, kiedy na pustyni robi się chłodniej, a dzień spędza w kryjówce, pod kamieniami, w skalnych rozpadlinach lub po prostu zagrzebując się w piątku, tak że wystają jej tylko oczy i koniec pyska.Zwierzęta pustyni musiały przystosować się do życia w trudnych warunkach, szczególnie nauczyć się gospodarowania niskimi zasobami wody.. Prowadzi nocny tryb życia co pozwala mu uniknąć najbardziej gorących .Kremowe futro fenka zapewnia doskonałe maskowanie na pustyni, a poza tym nie nagrzewa się zbyt mocno.. Do przeżycia na pustyni przystosowali się także ludzie, którzy często przez nią wędrują ,zajmują się transportem towarów przez pustynię.. Wielbłąd dwugarbny to baktrian.. Ograniczają parowanie wody w ciągu dnia i umiejętnie pobierają wodę, pochodzącą z rosy (albo z mgły) nocą.. Silnie owłosione łapy uniemożliwiają poparzenie gorącym pustynnym piaskiem.Skoczek egipski, skoczek pustynny..

Osobniki w niewoli żyją o 2 lata ...ciom zdjęcie fenka, dromadera i żmii rogatej.

Futro fenka ma jasnobrązowy kolor, który stanowi idealny pustynny kamuflaż, a podszerstek nocą daje ochronę przed niskimi temperaturami.. tramwayniceix i 451 innych użytkowników uznało tę odpowiedź za pomocną.Przystosowanie do życia fenka pustynnego Bardzo duże uszy chronią go przed przegrzaniem, przez nie również oddaje nadmiar ciepła.. Poniżej zamieszczam prace uczniów klasy VI b i VI a. Fenek poradzi sobie długo bez dostępu do wody, wystarczy mu ta zawarta w pokarmie.. Nie istniałyby bez nich karawany przemierzające bezkresne piaski .Należą do nich: Wielka Pustynia Piaszczysta, Wielka Pustynia Wiktorii, Pustynia Simpsona, Pustynia Gibsona.. Wygląd Podskoczek egipski jest niewielkim gryzoniem o silnie wydłużonych tylnych kończynach.Król pustyni.. Jest jednym z najpospolitszych gryzoni występujących na tym obszarze.. ( karawany beduinów z wielbłądami ).. prowadzą nocny tryb życia, w dzień chroniąc się przed upałem w norach, inne żyją pod ziemią np. skoczek pustynny, fenek; potrafią magazynować wodę w organizmie i wytrzymać bez picia długi okres czasu; niektóre mogą pić słoną wodę np. wielbłądyPrzystosowanie roślin do warunków pustynnych polega na wykształceniu grubych łodyg, braku liści, wytworzeniu twardych kolców tkanek gromadzących zapasy wody..

Menu fenka stanowią głównie chrząszcze i szarańcza, a także gryzonie, ptaki i jajka.

Niektóre rośliny i zwierzęta przystosowały się do warunków gorących pustyo.. Fenek - gromadzi w ciele niezbędny płyn , później wydala bardzo sprecyzowany mocz.. Występuje na suchych i pustynnych terenach Półwyspu Arabskiego i północnej Afryki.. Rośliny pustyń i półpustyń oszczędnie gospodarują wodą.. Długie uszy - mierzące nawet do 15 centymetrów - są jedną z wielu cech adaptacyjnych fenka do życia w suchym, gorącym środowisku.. Charakte­rystyczny dla lisów dobry słuch pozwala mu na dokładne lokalizowanie zdobyczy, a duże małżo­winy uszne umożliwiają wypromieniowywanie nadmiaru ciepła i chłodzenie ciała.Przeżycie na pustyni zapewniają m.in. duże uszy które służą mu nie tylko do wychwytywania dźwięków ale przede wszystkim regulują temperaturę ciała nawet w najgorętsze dni.. W zasadzie jedynie kontynent europejski wolny jest od obszarów pustynnych, co wynika jego położenia w średnich szerokościach geograficznych oraz łagodzącego wpływu wód morskich i oceanicznych, które z trzech stron obmywają .Lis pustynny jest to najmniejszy z lisów o długości ciała ok. 40 cm, długości ogona 18-30 cm, wysokości w kłębie 19 -21 cm i wadze do 1,5 kg.. Będąc najmniejszym przedstawicielem rodziny psowatych, uchodzi za największego ssaka drapieżnego Sahary.Przystosowanie zwierząt do życia na pustyni.. Charakterystyczne w wyglądzie lisa pustynnego są uszy - ogromne (pozwala to oddać nadmiar ciepła z organizmu), szczególnie w zestawieniu z niedużą głową i drobnym pyskiem.Miękka i puszysta sierść jest bardzo jasna - piaskowa .. Ma wyczulony słuch .Przystosowanie róży jerychońskiej do życia na pustyni gorącej 1 Zobacz odpowiedź piotrkiler piotrkiler Ciekawym przykładem jest róża jerychońska, która jest bardzo dobrze przystosowana do życia na pustyni.. Ma bardzo długie kończyny tylne (3-palczaste) w stosunku do przednich.. Pustynne przystosowania.. Ciało jest pokryte beżowym futerkiem, od spodu jasnym.Przystosowania wielbłąda na pustyni -posiadanie garba -specyficzna budowa układu moczowego (długie pętle Henlego pozwalają na dużą oszczędnosc wody) -może zamykać i otwierać nozdrza (dzieki temu np. w czasie burzy piaskowej piasek nie dostaje sie do ukladu oddechowego) -specjalna budowa kończyn (dzieki temu nie zapada sie w piasek) -dlugie rzęsy i .Na pustyni można jednak przeżyd.. 1 Zobacz odpowiedź Na górze jest dobrze ($_,,_$) Powinno być Ania tomek 1 w drugim Zosia a w 3 Krzysiek i Marcin xd----DOKŁADNIE TAK .. Skorpion przystosował się do życia na pustyni gorącej, ponieważ .march123.. środ … owiska wodnego i londowego .Żywią się tym, co uda się im znaleźć na pustyni czy w jej okolicy..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt